Biedrības Mana MS statūti
Biedrības nosaukums ir Mana MS (turpmāk - Biedrība). Biedrības nosaukuma tulkojums angļu valodā ir My MS.
Biedrības darbības mērķi ir:
Apvienot biedrībā multiplās sklerozes (kas ir galvenais netraumatiskas invaliditātes cēlonis jauniem cilvēkiem) (turpmāk – MS) slimniekus, viņu tuviniekus, aprūpētājus, domubiedrus un atbalstītājus;
Veicināt Mana MS biedru informācijas pieejamības, komunikācijas un pieredzes apmaiņas iespējas, motivējot viņus iegūt labu izglītību un labi algotu darbu;
Veicināt MS slimnieku ar invaliditāti integrāciju sabiedrībā un dzīves kvalitātes uzlabošanu;
Radīt darba devējos izpratni par Multiplās Sklerozes pacientu darba spējām, viņu lomu iestādes / uzņēmumu mērķu sasniegšanā.
Biedrības darbības uzdevumi ir:
Izveidot tiešsaistes platformu MS slimnieku izglītošanai, atbalstam un savstarpējai komunikācijai;
Organizēt MS slimniekiem, kā arī viņu tuviniekiem izglītojošus un atbalstošus pasākumus, izstrādāt materiālus;
Organizēt un piedalīties informatīvos pasākumos, akcijās un citās aktivitātēs, sabiedrības izglītošanai par multiplo sklerozi;
Piedalīties projektu konkursos veselības un sociālās aprūpes jomā, kā arī iesaistīties pētījumos un realizēt projektus, informēt sabiedrību par projektu rezultātiem;
Savās iniciatīvās, akcijās, projektos un pētījumos sadarboties ar pacientu, ārstu un citām nevalstiskajām organizācijām, valsts un pašvaldību, kā arī izglītības, zinātnes un pētniecības iestādēm Latvijā un ārvalstīs;
Organizēt ziedojumu un dotāciju piesaisti Biedrības mērķu un uzdevumu nodrošināšanai, veidot un piešķirt stipendijas, organizēt labdarības pasākumus un aktivitātes;
Nodarboties ar saimniecisko darbību Biedrības mērķu un uzdevumu īstenošanai.
Biedrība ir nodibināta uz nenoteiktu laiku.
Biedrībā var iestāties jebkura rīcībspējīga fiziska un juridiska persona vai tiesībspējīga personālsabiedrība, iesniedzot noteiktas formas rakstisku pieteikumu. Pieteikuma formu un tam klāt pievienojamo dokumentu sarakstu nosaka Biedrības valde.
Lēmumu par biedra uzņemšanu Biedrībā pieņem valde. Valdei pieteicēja lūgums ir jāizskata tuvākās sēdes laikā, taču ne ilgāk kā divu nedēļu laikā no visu nepieciešamo dokumentu saņemšanas brīža. Uz valdes sēdi, kurā izskata pieteicēja lūgumu, ir jāuzaicina pats pieteicējs un jādod viņam vārds sava viedokļa paušanai. Valdei ir tiesības noteikt, ka valdes sēde notiek tikai attālināti. Pieteicēja nepiedalīšanās nav šķērslis valdes lēmuma pieņemšanai. Valdei motivēts lēmums rakstveidā jāpaziņo pieteicējam nedēļas laikā no tā pieņemšanas brīža. Par rakstveida paziņojumu tiek uzskatīts elektroniski nosūtīts paziņojums.
Valdes noraidošo lēmumu pieteicējs rakstveidā var pārsūdzēt biedru kopsapulcē. Ja arī biedru kopsapulce noraida pieteicēja lūgumu, pieteicējs nav uzņemts par Biedrības biedru, un viņš var iesniegt atkārtotu pieteikumu ne ātrāk kā pēc gada termiņa izbeigšanās. Par rakstveida paziņojumu tiek uzskatīts elektroniski nosūtīts paziņojums.
Biedrs var jebkurā laikā izstāties no Biedrības, rakstveidā paziņojot par to valdei. Par rakstveida paziņojumu tiek uzskatīts elektroniski nosūtīts paziņojums.
Biedru var izslēgt no Biedrības ar valdes lēmumu, ja:
biedrs vairāk kā 12 mēnešus nav nomaksājis biedra naudu;
biedrs nepilda kopsapulces un valdes lēmumus;
biedrs nepilda savus pienākumus un uzņemtās saistības.
Jautājumu par Biedrības biedra izslēgšanu valde izskata tuvākās sēdes laikā, uzaicinot izslēdzamo biedru un dodot viņam vārdu sava viedokļa paušanai. Izslēdzamā biedra neierašanās nav šķērslis valdes lēmuma pieņemšanai. Valdei lēmums par biedra izslēgšanu no biedrības un šā lēmuma motivācija jāpaziņo rakstveidā izslēdzamajam biedram piecu dienu laikā no tā pieņemšanas brīža. Par rakstveida paziņojumu tiek uzskatīts elektroniski nosūtīts paziņojums.
Biedrības biedriem ir šādas tiesības:
piedalīties Biedrības pārvaldē;
saņemt informāciju par Biedrības darbību, tai skaitā iepazīties ar visu Biedrības institūciju protokoliem, lēmumiem un rīkojumiem;
piedalīties visos Biedrības organizētajos pasākumos, iesniegt priekšlikumus par Biedrības darbību un tās uzlabošanu, aizstāvēt savu viedokli.
Biedrības biedru pienākumi:
ievērot Biedrības statūtus un pildīt biedru sapulces un valdes lēmumus;
maksāt biedra naudu;
ar savu aktīvu līdzdarbību atbalstīt Biedrības mērķa un uzdevumu realizēšanu;
cienīt un godāt, augsti turot Biedrības labo vārdu un nepieļaut rīcību, kas grauj vai varētu graut Biedrības reputāciju sabiedrībā;
piesaistīt Biedrībai jaunus biedrus, kas ar savām zināšanām, pieredzi vai finansiālu ieguldījumu var būt noderīgi Biedrības attīstībā, popularizēšanā vai sadarbībā ar citām institūcijām.
Īpašos gadījumos, izņēmuma kārtā, saņemot biedra pamatotu lūgumu, valde var noteikt citu iestāšanās maksas un biedru naudas apmēru un tās samaksas kārtību, nekā to noteikusi biedru sapulce.
Saistības biedram var noteikt ar biedru sapulces vai valdes lēmumu. Nosakot biedram saistības, kas atšķiras no citu biedru saistībām, ir nepieciešama šā biedra piekrišana.
Ar biedru sapulces lēmumu var tikt izveidotas Biedrības teritoriālās un citas struktūrvienības.
Struktūrvienības darbību, tiesības un pienākumus, kā arī attiecības ar Biedrību regulē struktūrvienības nolikums, ko apstiprina Biedrības biedru sapulce.
Biedru sapulce ir augstākā Biedrības lēmējinstitūcija.
Biedru sapulcē ir tiesīgi piedalīties visi Biedrības biedri. Biedri var piedalīties biedru sapulcē tikai personīgi.
Kārtējā biedru sapulce tiek sasaukta vienu reizi gadā - ne vēlāk kā līdz 31.martam.
Ārkārtas biedru sapulce var tikt sasaukta pēc valdes iniciatīvas, vai ja to rakstveidā pieprasa ne mazāk kā viena desmitā daļa Biedrības biedru, norādot sasaukšanas iemeslu. Par rakstveida paziņojumu tiek uzskatīts elektroniski nosūtīts paziņojums.
Biedru sapulce tiek sasaukta, ne vēlāk kā divas nedēļas pirms sapulces nosūtot katram biedram rakstisku uzaicinājumu. Par rakstisku uzaicinājumu tiek uzskatīts elektroniski nosūtīts paziņojums.
Biedru sapulce ir lemttiesīga, ja tajā piedalās vairāk kā puse no biedriem. Katram biedram pilnsapulcē ir viena balss, un lēmumi tiek pieņemti ar klātesošo biedru vienkāršu balsu vairākumu.
Ja biedru sapulce nav lemttiesīga kvoruma trūkuma dēļ, piecu nedēļu laikā tiek sasaukta atkārtota biedru sapulce, kas ir tiesīga pieņemt lēmumus neatkarīgi no klātesošo biedru skaita, ar nosacījumu, ka tajā piedalās vismaz divi biedri.
Biedru sapulces lēmums ir pieņemts, ja par to nobalso vairāk nekā puse no klātesošajiem Biedriem. Lēmums par statūtu grozījumiem, Biedrības darbības izbeigšanu un turpināšanu ir pieņemts, ja par to nobalso vairāk nekā divas trešdaļas no klātesošajiem biedriem.
Biedru sapulci vada valdes priekšsēdētājs, ja biedri neievēlē citu sapulces vadītāju. Biedru sapulces gaita tiek protokolēta. Protokolu paraksta sapulces vadītājs un protokolists.
Biedrības izpildinstitūcija ir valde, kas sastāv no četriem valdes locekļiem. Biedru sapulce ievēl valdi uz nenoteiktu termiņu. Biedrības valdē nevar ievēlēt personu, kas nav Biedrības biedrs vai nav Biedrības dalīborganizācijas sastāvā. Valdi var ievēlēt arī atkārtoti.
Valdes locekļi no sava vidus ievēlē valdes priekšsēdētāju, kurš organizē valdes darbu. Valde pati sadala pienākumus valdes locekļu starpā.
Valde ir tiesīga izlemt visus jautājumus, kas nav ekskluzīvā biedru sapulces kompetencē.
Valdes locekļi un valdes priekšsēdētājs ir tiesīgi pārstāvēt Biedrību katrs atsevišķi.
Valdes loceklis pilda savus pienākumus par atlīdzību. Par tās apmēru lemj Biedru sapulce.
Valdes loceklis ir tiesīgs atstāt savu amatu pirms pilnvaru termiņa beigām, rakstiski informējot par to Biedru sapulci. Šādā gadījumā Biedru sapulcei jāizvirza un jāievēl amatā cits valdes loceklis.
Valdes uzdevumi:
nodrošināt Biedru sapulces lēmumu izpildi;
darboties starp biedru sapulcēm;
sasaukt valdes sēdes ne retāk kā trīs reizes gadā un protokolēt tās;
uzņemt jaunus biedrus un lemt par biedru izslēgšanu no Biedrības;
izstrādāt statūtu grozījumu projektus un sagatavot dokumentu projektus, kas iesniedzami apspriešanai valdē vai Biedru sapulcē;
veikt Biedrības ikdienas vadības pienākumus, nodrošinot plānošanas, darba organizācijas, regulēšanas un kontroles funkcijas, plānot un sagatavot Biedrības ikgadējo budžetu, realizēt Biedrības finanšu vadību, budžeta izpildes un naudas plūsmas kontroli, sagatavot atskaites par Biedrības darbību un Biedrības gada pārskatus;
organizēt Biedrības grāmatvedības uzskaiti saskaņā ar normatīvajiem aktiem;
rīkoties ar Biedrības kustamo un nekustamo īpašumu;
pieņemt un atbrīvot no darba Biedrības darbiniekus, noteikt viņu atalgojumu, kā arī nepieciešamības gadījumā izlemt citus jautājumus, kas ir saistīti ar Biedrības darbiniekiem;
izpildīt citus uzdevumus, kas nepieciešami Biedrības statūtos noteikto mērķu realizācijai.
Biedrības finansiālās un saimnieciskās darbības kontroli veic revidents vai revīzijas komisija, kas sastāv no vismaz diviem locekļiem, kuru ievēl biedru sapulce uz vienu gadu.
Biedrības revidents vai revīzijas komisijas loceklis nevar būt Biedrības valdes loceklis.
Revīzijas komisijas locekļi drīkst būt biedrības biedri vai zvērināti revidenti, vai uzņēmums, kas sniedz audita pakalpojumus.
Revidents:
veic Biedrības mantas un finanšu līdzekļu revīziju;
dod atzinumu par Biedrības budžetu un gada pārskatu;
izvērtē Biedrības grāmatvedības un lietvedības darbu;
sniedz ieteikumus par Biedrības finanšu un saimnieciskās darbības uzlabošanu.
Revidents veic revīziju biedru sapulces noteiktajos termiņos, taču ne retāk kā reizi gadā.
Biedru sapulce apstiprina Biedrības gada pārskatu tikai pēc Revidenta atzinuma saņemšanas.
Biedrības biedri maksā biedru naudu vienu reizi gadā Eur 10 apmērā.